הטיפ של רמי זמיר - כיוון מפרש חלוץ להפלגה מיטבית

הטיפ של רמי זמיר - כיוון מפרש חלוץ להפלגה מיטבית

כולנו מפליגים עם חלוץ אבל כמה מאיתנו מכירים את המושג "פיתול מפרש"?
כיצד ניתן להשיגו ולהשתמש בו באופן יעיל ואיך נדע אם המפרש קרוב או רחוק מהרוח?

אז בואו נתחיל

צורתו של המפרש נקבעת על ידי עומקו של המפרש, מיקום הבטן שלו ומידת הפיתול שלו.

 

בכדי שנוכל לתאם את החלוץ בצורה המיטבית ישנם מספר אביזרי תיאום בסיסיים שאותם עלינו להכיר: מיתרי חלוץ, מיקום עגלת החלוץ על המסילה, הלחץ על היתר הקדמי ומידת המתיחה של מעלן החלוץ.

מיתרי החלוץ הם האביזרים הנפוצים ביותר. המיתרים שולטים על זווית המתיחה של החלוץ ביחס לשדרית הסירה ובנוסף משפיעים על בטן המפרש ומידת הפיתול.

  •  זכרו - ככל שהמפרש מתוח יותר ביחס לשידרית הספינה יכולת של הספינה לחדד לרוח גדלה

כאשר מותחים את המיתר, זווית המפרש ביחס לשידרית קטנה מידת הפיתול קטנה ובטן המפרש קטנה.

על מנת לקבוע את מיקומו של מפרש החלוץ ניתן להיעזר במרחק שבין המצליב העליון והמפרש עצמו. ככלי מדידה ניתן להשתמש באגרוף קפוץ למדידת מיקומו.

שני כללי אצבע פשוטים: מרחק של אגרוף אחד - תנאים נורמאליים, שני אגרופים - מהירות על פני יכולת חידוד.

כעת נעבור לקביעת זווית הפיתול המיטבית: ראשית נכוון את מיקום העגלה, כך שייווצר קו דמיוני המחלק את השפה הקדמית של החלוץ לשני חלקים שווים, כאשר זה מושג ניתן להשתמש בטלטלים על מנת למצוא את מיקום העגלה המיטבי עבור המצב הנתון.

כאשר אנו מזיזים את העגלה, ייווצר במפרש פיתול אשר יתאים לשינוי בכיוון הרוח המדומה לאורכו של המפרש. הפיתול הנכון יהיה כאשר המפרש מתוח לכל אורכו, מהשפה התחתונה ועד הפינה העליונה, כך שאם נחדד לרוח - השפה הקדמית תנפנף לכל אורכה, כל התלתלים במעלה הרוח יזדקרו (יצביעו כלפי מעלה) ביחד.
כאשר מחדדים במידה והמפרש מתנפנף בחלקו העליון הפיתול גדול מידי ואז יש להזיז את העגלה קדימה על מנת להגדיל את מתיחת המפרש כלפי מטה, דבר המגדיל את הלחץ על השפה האחורית, מקטין את הפיתול ומגדיל מעט את עומק המפרש בחלקו התחתון.

באם המפרש מתנפנף בחלקו התחתון, תחילה מידת הפיתול קטנה מידי. התלתל התחתון יתנפנף כאשר נעלה לרוח. כעת יש להזיז את העגלה לכיוון ירכתי הספינה, הזזה זו תקטין את כוח המתיחה המופעל על המפרש כלפי מטה, הפינה האחורית של החלוץ תעלה מעט, חלקו העליון של החלוץ יפתח ובאותו הזמן המפרש ישוטח בחלקו התחתון.

  •  זכרו - כמעט תמיד עדיף מפרש מפותל על מפרש שאינו מפותל מספיק.

עכשיו כשמידת הפיתול המיטבית הושגה יש לקבוע את זווית המפרש ביחס לשידרית הסירה באמצעות המיתרים, ניתן להיעזר בשני כללי אצבע פשוטים:

  1.  תלתל מתנפנף מעל הרוח - יש לרדת מהרוח
  2.  תלתל מתנפנף מתחת לרוח - יש לעלות לרוח

כאשר איננו רוצים לשנות את כיוון ההפלגה, יש לשנות את זווית מתיחת המפרש על ידי שחרור או מתיחה של המיתר. שחרור לירידה מהרוח מתיחה לעליה לרוח.

בשבוע הבא נקבע כיצד נתאם את בטן המפרש על ידי הזזת העגלה, המעלן והמיתרים.

נושאים קשורים:

לפרטים והרשמה בנושא הטיפ של רמי זמיר - כיוון מפרש חלוץ להפלגה מיטבית, נא מלאו את הטופס:

שם מלא
cid
טלפון
דוא"ל
צור קשר
1-700-700-058
דברו איתנו
דברו איתנו
---
מקדם אתרים