הטיפ של פילוס - עגינה עם מפרשים

ראשית, העדיפות תמיד הינה עגינה בעזרת מנוע, עלייה מול הרוח בחירת מיקום העגינה, סוג הקרקע, עומק, תחזית, חישוב השרשרת, תדרוך הצוות, הורדת העוגן, נעילת העוגן והורדת העומס מהכננת בעזרת חבל מקשר, לקיחת תכווינים ווידוא חרטום מול הרוח....

אז מתי כן?
כאשר נמצא כשל במנוע שלא מאפשר הפעלתו קרי, חבל במדחף, התראת שמן, חום מנוע גבוה, נפילת מדחף, בעיית מצברים וכו'...

אז ככה, כאשר נרצה להשתמש במפרשים בכדי לעגון חשוב להבין כי ישנו מפרש בולם (ראשי) וישנו מפרש מקדם (חלוץ). לכן, בזמן העגינה נשתמש במפרש הראשי בלבד.

הפלגה עם ראשי
המפרש הראשי אומנם מייצר יכולת תנועה אך היא נמוכה מזו שמייצר החלוץ, דבר נוסף ה-LEE WAY גדול יותר בהפלגה עם ראשי ויש לקחת זאת בחשבון בזמן סיבוב במקום צר. היאכטה תיפול מהרוח ותסחף יותר מאשר תפליג קדימה.

כננת עוגן
כידוע, כאשר המנוע לא עובד לא ניתן להשתמש בכננת כלל! כן, כן נצטרך לאסוף את העוגן באופן ידני עד שנצליח להתגבר על תקלת המנוע בזמן השהות בעגינה ולהמשיך בהפלגה. בכננת העוגן קיים קלאץ' כך שיהיה אפשר להטיל את העוגן במכה, שימו לב כי יש לעבוד עם כפפות ולתדרך את איש העוגן להוריד אותה באופן מבוקר.

לאחר בחירת מקום העגינה המדויק יש לבצע תרגול "על יבש" כלומר, לתרגל את הצוות מה עושים ומתי בכדי למנוע צעקות או הסתבכויות מיותרות. יש להפליג בקדמית חדה ככל האפשר עד להגעה, לאחר מכן לעלות אל מול הרוח עד לנפילת היאכטה לאחור, היאכטה לא תישאר במצב הזה זמן רב ולכן יש להשתמש בראשי כמפרש בולם ולמתוח אותו למעלה הרוח ולהמשיך בהורדת העוגן עד לעצירת הספינה, יש לשים לב כי אם שחררנו יותר מידי שרשרת היא עלולה להיערם על הקרקעית (לא זה מה שעוצר את היאכטה כי אם העוגן עצמו והתחפרותו בקרקע, לכן בגמר העגינה יש לאסוף את השרשרת עד למצב שתהיה פרוסה על הקרקעית).

מרגע העלייה לרוח איש העוגן משחרר את הקלאץ' ומטיל את העוגן. 
קשה מאד לדעת כמה שחררנו ולכן סימונים על העוגן תמיד יעזרו ללא קשר בצורת העגינה. 
לאחר שנגררנו במורד הרוח והעוגן נח על הקרקעית חרטום היאכטה יופנה לרוח ויאפשר את הורדת המפרש. מנקודה זו יש לקחת התכווינים, לבצע בדיקת רעידות והפניית חרטום מול הרוח.

טיפ על טיפ
לאחר העגינה יש לשלב לאחור עם מעט גז ולהביט על הזווית של שרשרת העוגן, אלמנט זה יהווה אינדיקציה נוספת לתפיסתו בקרקע...

לפרטים והרשמה בנושא הטיפ של פילוס - עגינה עם מפרשים, נא מלאו את הטופס:

שם מלא
cid
טלפון
דוא"ל
צור קשר
1-700-700-058
דברו איתנו
דברו איתנו
---
מקדם אתרים