החורף כבר פה: מה העננים מספרים לנו, ומתי להיזהר?

החורף כבר פה: מה העננים מספרים לנו, ומתי להיזהר?

מאת: סקיפר יער ארז

צורות הענן כה מגוונות עד שהן יכולות למלא אטלס שלם של תצלומים ותיאורים. עם זאת, יש רק עשר צורות ענן עיקריות ורק מעטות מהן, כאשר נתקלים בהן בים, עלולות לגרום סיבה לדאגה בשל גשם קרוב או אפילו סערה. 

לקראת החורף בואו נלמד לזהות אותן:

ענני שכבות

עננים אלה יוצרים שכבה דקה אפורה והומוגנית של טיפות הדומה לערפל המרחף מעל פני האדמה ומאפשר לשמש ולירח להראות דרכו. הם יכולים לייצר גשם מטפטף.

ענני "מזג האוויר הגרוע"

עננים אלה יוצרים כיסוי עבה של עננים אפורים כהים שלא מאפשרים לראות את השמש ו/או את הירח. מתחתם מזוהים ריכוזים עננים נמוכים יותר, שמם מדבר בעד עצמו. עננים אלה מביאים ממטרים בעוצמה בינונית למשך כ -10 שעות ומתפרשים על פני שטח גדול.

ענני סדן

אלה הם מסות ענן מגושמות ואנכיות בצורת הרים ומגדלים. פסגותיהם שטוחות ולעתים קרובות יש להן צורה של סדן. הם מבשרים על ממטרים וסופות רעמים עזים אך קצרי טווח. נוכל לחוש משבים חזקים, מהירים וקצרים של רוח עזים בעוצמה של עד 20 מטר בשנייה המלווים בשינוי כיוון הרוח. משב כזה נמשך מספר דקות ולעתים חוזר על עצמו תוך זמן קצר. בדרך כלל בחלוף המטר תיווצר קשת בענן. 

ענני סערה

לענן סערה מראה מובהק מאוד – הוא שחור, עם קצוות בצורת ציפורניים ארוכות. הענן מרחף נמוך מעל הקרקע כשקצהו התחתון משנה את צורתו בכל שנייה. משמעותו חד משמעית – סכנה.

על הצוות ביאכטה להתכונן לסערה בזמן.  ברגע שהרוח נרגעת מעט כשענן סערה מתקרב, יש לפעול במהירות. זהו השקט שלפני הסערה. בקרוב היא תנשב שוב בעצמה רבה. ככלל, הסערה מגיעה לסירה כאשר הענן נמצא מעליה. עד אז יש להוריד או להחליף את המפרשים ולהתארגן בהתאם לסכנה הצפויה.

ענני טורנדו

ענני הסערה קשורים לסופות טורנדו. זו סדרה של מערבולות בחלקו הקדמי של ענן הסערה, היורדות אל פני האדמה. קוטרה של מערבולת טורנדו הוא כעשרה מטרים. היא  נראית כמו חדק של פיל שתלוי מתוך הענן.

המערבולת נעה במהירות של 30-40 קמ"ש למשך דקות ספורות אך מעל הים היא מסוגלת להתקדם לאורך מספר קילומטרים במשך זמן זה. סופות טורנדו בים פחות הרסניות מאלו היבשות, אך בכל זאת יש להיזהר ולהימנע מהן.

קרדיט: Windy.App

פוסטים נוספים:

משיכת חבל

גישה והקשרות

גישה והקשרות לרציף היא בדרך כלל הפעולה האחרונה שלנו בסיום שיט ומיועדת לסקיפרים ותיקים ומתחילים כאחד, היא חשובה לא רק מסיבות של בטיחותיות ונוחות אלא משום שזה הרושם האחרון שאנחנו נשאיר על האורחים שלקחנו איתנו לשיט.

קרא עוד »

איך לצייד, לארוז ולאחסן תיק נטישה

אף ימאי לא רוצה לחשוב על מצב בו יש להזדקק לתיק הנטישה, אך תכנון, ארגון ואחסון התיק כראוי יכול להבדיל בין חיים למוות.
תכננו מראש – כך תוכלו להפליג בביטחון, ובידיעה שאתה מוכנים לתרחישים הטובים ביותר – והגרועים ביותר.

קרא עוד »

מסלולי שייט בים התיכון לסקיפרים מתחילים

היכן כדאי לסקיפרים מתחילים להתנסות בחוויות השייט המלאות הראשונות שלהם? מה יש לקחת בחשבון בתכנון הפלגות אלה? מאמר זה עוסק במסלולים בים התיכון: טורקיה, מונטנגרו, קרואטיה, ספרד ויוון. וכמובן – אתם מוזמנים להתייעץ איתנו

קרא עוד »

חופשת שייט ביאכטה בחו"ל

כשמגבלת הנסיעות ברחבי העולם תגיע לסיום (כולנו מקווים), שייט של חברים ובני משפחה ביאכטה יהיה פתרון חופשה אידיאלית.
אז הנה כמה עצות זהב למתעתדים לצאת לחופשת שייט עצמאי בחו"ל, בעיקר למי שעושים זאת לראשונה.

קרא עוד »

סכנה להרעלת גז בספינה – אתם מודעים?

בשיאן, טמפרטורות המים בים התיכון מגיעות ל-31 מעלות צלסיוס בקיץ ובמקומות מסויימים צונחות עד לכדי 5 מעלות בלבד בחודשי החורף.
ננסה להבין מה המקור להבדלים אלו, ומשפיע על הטמפרטורה של מי הים התיכון.

קרא עוד »

מה מפה סינופטית יכולה לספר לנו על מזג האוויר?

שירותים מטאורולוגיים של כל מדינה יוצרים מפות סינופטיות כדי לתת בסיס לתחזית. גם אפליקציות לחיזוי מזג אוויר כוללות מפות סינופטיות. ניתן לתהות ולשאול, מדוע יש בכך צורך? הרי תחזית מזג האוויר הסופית ברורה ונגישה בקלות. בואו נבין איך מפה סינופטית יכולה לעזור לנו ככלי עזר לקבלת החלטות? זה כדאי!

קרא עוד »

אודות יער ארז

RYA Yacht Master, מדריך לכלל מקצועות השייט. מרכז קורס Yacht Master ב-Sea-Gal. בוגר תואר ראשון בגיאוגרפיה היסטורית ותואר שני במינהל עסקים. מוסמך בהדרכה ובהנחיית קבוצות.