צמצום מפרשים

צמצום מפרשים

מאת: סקיפר יער ארז

צמצום מפרשים

מטרת הצמצום היא להקטין את הלחץ על מערך המפרשים והתורן, את הלחץ על הספינה, להקטין ההטיה,ולמנוע את קריעת המפרשים.

מתי לצמצם מפרשים

השאלה שכל סקיפר שואל את עצמו כאשר הרוח מתחזקת והספינה מקבלת הטיה לא נוחה. התשובה פשוטה ביותר:"יש ספק-אין ספק",ברגע שעולה השאלה זה בדיוק הזמן לצמצם.

איך מצמצמים מפרשים

בהסבר נתייחס בעיקר לצמצום בסירות המועדון בהן בד"כ יש צמצום ראשון בלבד.

צמצום המפרש הראשי

מפליגים בקדמית חדה – חשוב לשמור קורס ולשמור על הקדמית-משחררים מיתר ראשי עד לנפנוף מלא של הראשי.

במקביל משחררים את מעלן הראשי ומותחים את חבל הצמצום עד שטבעת הצמצום מגיעה למנור. שולחים אדם לתורן,(בזהירות הרוח חזקה) אשר תפקידו להלביש את טבעת הצמצום, ע"ג וו הצמצום הנמצא בקצה המנור ליד התורן. מחזירים את איש הצוות לקוקפיט ,מותחים מחדש את מעלן הראשי ,ולאחר מכן חזרה את מיתר הראשי לקדמית.

צמצום מפרש החלוץ

נרד לגבית ושחרר המפרשים בהתאם כעת אין מתח גדול על החלוץ וניתן לעבוד עליו בצורה הבאה: איש צוות אחד משחרר בצורה מבוקרת את מיתר החלוץ והשני מותח במקביל את חבל מגלול החלוץ(jib roller) עד שנגלול 1/3 מהחלוץ ,נאבטח חזרה את החבל הגולל, ונמתח את מיתר החלוץ ע"פ הצורך.

מומלץ לאחר ביצוע הצמצום לעלות לקדמית, למתוח מפרשים בהתאם ,לעזוב את ההגה ולבדוק באם הסירה מאוזנת מבחינת לחצים (שומרת קורס), סימן שצמצמנו נכון.

פוסטים נוספים:

משיכת חבל

גישה והקשרות

גישה והקשרות לרציף היא בדרך כלל הפעולה האחרונה שלנו בסיום שיט ומיועדת לסקיפרים ותיקים ומתחילים כאחד, היא חשובה לא רק מסיבות של בטיחותיות ונוחות אלא משום שזה הרושם האחרון שאנחנו נשאיר על האורחים שלקחנו איתנו לשיט.

קרא עוד »

איך לצייד, לארוז ולאחסן תיק נטישה

אף ימאי לא רוצה לחשוב על מצב בו יש להזדקק לתיק הנטישה, אך תכנון, ארגון ואחסון התיק כראוי יכול להבדיל בין חיים למוות.
תכננו מראש – כך תוכלו להפליג בביטחון, ובידיעה שאתה מוכנים לתרחישים הטובים ביותר – והגרועים ביותר.

קרא עוד »
קטמרן בשקיעה

כללים לחיזוי מז"א באמצעות חזיתות

המפה הסינופטית היא הבסיס לחיזוי מזג אוויר. בתוכה הכלי החשוב ביותר הוא החזיתות. הכרת דפוס ההתנהגות צפוייה של החזית המתקרבת עשויה להציל חיים. במאמר זה נסביר מהם הכללים לחיזוי מז"א ע"י החזיתות השונות.

קרא עוד »

אודות יער ארז

RYA Yacht Master, מדריך לכלל מקצועות השייט. מרכז קורס Yacht Master ב-Sea-Gal. בוגר תואר ראשון בגיאוגרפיה היסטורית ותואר שני במינהל עסקים. מוסמך בהדרכה ובהנחיית קבוצות.