סופות אבק

סופות אבק

מאת: סקיפר יער ארז

סופת אבק מתרחשת כאשר רוח חזקה (יותר מ -36 קמ"ש) גורמת לכמות אדירה (מיליוני טונות) של אבק לעלות לאטמוספרה. אבק זה עשוי להיות מוסע למרחק אלפי קילומטרים!

מהיכן בא האבק?

בואו נדמיין את האדמה ביער או בשדה: צמחים, בעיקר שורשיהם, מחזקים את האדמה ומסייעים לה לשמור על לחות. לחות זו הופכת את חלקיקי האדמה לכבדים יותר וקושרת אותם זה לזה, ממש כמו מים וקמח. ובנוסף העלווה של הצמחים משמשת מעין שמיכה המגינה על האדמה מפני רוח ואור שמש.

אבל ישנם אזורים בכדור הארץ שבהם כמעט דבר לא צומח. אלה מדבריות ומדבריות למחצה. בנוסף, יש שם מעט מאוד לחות באוויר, כך שהאדמה יבשה מאוד.

Picture2

 הטקסטורה של אדמה יבשה היא כמו זו של קמח – קלה ומשוחררת, כאשר הרוח מנשבת מעל קרקעות יבשות וחשופות (והיא גם מאיצה בגלל היעדר עצים וצמחים אחרים), חלקיקי אדמה רופפים מתחילים לרטוט: בהתחלה, מעט, ואז, לאחר האצת הרוח הם מתחילים "לקפץ". כאשר חלקיקים אלה פוגעים שוב ושוב זה בזה, הם מתרסקים ויוצרים אבק דק.

כיצד נוצרת סערת האבק?

כאשר הרוח מעלה את האבק מהאדמה, הוא ממשיך לעלות לאטמוספרה בגלל זרמי הסעה אנכיים – אוויר חם קל יותר ועולה כלפי מעלה כל עוד הוא מוקף באוויר קר ממנו. ואז, מסת האבק נישאת על ידי הרוח בשכבה של כמה מטרים עד כמה קילומטרים.

מעניין לציין שבאופן קבוע אבק מועבר מסהרה מערבה אפילו על פני האוקיאנוס האטלנטי כולו.

כיצד זה יתכן?

נסביר: כשמסת האוויר החם נושאת האבק נעה מעל האוקיאנוס, היא נמצאת מעל לשכבה אטמוספרית קרה ורטובה יותר. כאשר אוויר קר נמצא מתחת לאוויר החם, הוא אינו מסוגל לעלות. כתוצאה מכך, השכבות החמות והקרות אינן מתערבבות, זה מאפשר לשכבת האוויר המאובקת לחצות את האוקיאנוס כולו ולהגיע ליבשת אמריקה. שם, האבק נשטף מהאטמוספרה עם משקעים. בדרך כלל יש פרק זמן של עד 10 ימים בין הרגע בו האבק מתרומם באפריקה לרגע שהוא שוקע באמריקה.

אפשר היה לחשוב שסערת אבק תגרום רק נזקים כגון: לכלוך, ראות גרועה, שיבושי תנועה, קשיי נשימה וכדומה. אבל האבק גם מסיע חומר בניה מזין לקרקעות בגידול אינטנסיבי (בעיקר באזורים עתירי משקעים כמו הוואי למשל) ובמקומות מסוימים (למשל באיים הקריביים) האבק יוצר את החופים החוליים.

אין לטעות בין סופות אבק לסופות חול: במדבריות חוליות, הרוח נושאת לא רק אבק, אלא גם חלקיקי חול גדולים יותר (קוטר החלקיקים לשם השוואה: אבק <0.1 מ"מ <חול <5 מ"מ).

ולסיום: ניתן לחזות סופות אבק או סופות חול – לשם כך עלינו לחזות היווצרותה של רוח חזקה מעל אזור עם קרקעות יבשות וחשופות. גם סופות רעמים חזקות לעיתים קרובות גורמות לסופות אבק, שכן הן קשורות לרוחות חזקות יותר.
כיצד עושים זאת – על כך באחד המאמרים הבאים.

קרדיט מקור:
Windy.app Support

Picture1

פוסטים נוספים:

הוריקן ים תיכוני

ההוריקן הים תיכוני הינו תופעה דמוי סופה טרופית המתרחשת בים התיכון. (באנגלית Medicane שילוב של המילים Mediterranean (הים התיכון) ו-Hurricane (הוריקן).

קרא עוד »
סדנת צילום

מדד CAPE

באתרי חיזוי מזג אוויר קיים מדד חיזוי מעניין. מדד המאפשר לחזות פוטנציאל היווצרות, התפתחות ותנועה של סערה. כשייטים, כדאי שנדע להשתמש בו.

קרא עוד »

אל ניניו

אל ניניו – תופעה אקלימית המתרחשת אחת לכמה שנים, של עלייה בטמפרטורת מי האוקיינוס השקט ממערב לפרו ואקוודור בדרום אמריקה לפרק זמן של כמה חודשים.

קרא עוד »

למה השמיים כחולים

כל הילדים שואלים את השאלה הזו ואז הם הופכים למבוגרים ו … ממשיכים לשאול את אותה שאלה. האם השמיים באמת כחולים? ומה צבע השמש? ולמה השקיעה אדומה? היום נענה בצורה ברורה.

קרא עוד »

אודות יער ארז

RYA Yacht Master, מדריך לכלל מקצועות השייט. מרכז קורס Yacht Master ב-Sea-Gal. בוגר תואר ראשון בגיאוגרפיה היסטורית ותואר שני במינהל עסקים. מוסמך בהדרכה ובהנחיית קבוצות.