השדה המגנטי של כדור הארץ

השדה המגנטי של כדור הארץ

מאת סקיפר יער ארז

כשייטים אנחנו משתמשים במצפן מגנטי מעשה יום-יום. אנחנו סומכים על המצפן שיראה לנו באופן אמין את הצפון המגנטי של כדור הארץ.

אבל איך זה בעצם קורה? בואו נלמד איך מגנטים עובדים. ולמה לחיות על מגנט בגודל של כוכב לכת זה דבר טוב. זה טיפה מורכב… מבטיח לפשט.

הכל קשור לאלקטרונים הבודדים

כל החומר, כולל אנחנו עצמנו, מורכב מחלקיקים זעירים – אטומים. באטומים יש אלקטרונים – חלקיקים קטנים עוד יותר שתנועתם תלויה בכל מה שקשור לחשמל. ובמקום שיש תנועה של אלקטרונים, תמיד יש כוח מגנטי.

הקושי הוא שמדענים עדיין לא יודעים מהו שדה מגנטי. כלומר, אנו יודעים שהוא קיים  אבל מה זה ומה החלקיקים היוצרים אותו מה השפעתם המדוייקת עדיין לא ידוע.

מה אנחנו כן יודעים?

  • אלקטרונים נעים הם המקור לשדות מגנטיים.
  • שדות מגנטיים שכבר קיימים משפיעים על אלקטרונים נעים.

נעמיק מעט במקורות מדעיים:

  • לאלקטרונים יש שדה חשמלי מכיוון שתמיד יש להם מטען חשמלי שלילי.
  • מגנטיות והשדה החשמלי הם שני צדדים של אותו מטבע, האחד מייצר את השני ולהיפך.
  • על פי תורת היחסות, צופה אחד יכול לראות שדה חשמלי וצופה אחר יכול לראות שדה מגנטי, כלומר הם משלימים ביסודם. לכן, הם משולבים לכוח יחיד – אלקטרומגנטיות.
אלקטרונים נעים כל הזמן בתוך האטום. ובעת תנועתם הם יוצרים שדה מגנטי. אם אלקטרונים נעים ללא הרף באטומים, מדוע לא כל החומרים הופכים מגנטיים? 
מכיוון שבדרך כלל אלקטרונים הנעים סביב אטומים "מעופפים" בזוגות – ו"מדכאים" את התכונות המגנטיות זה של זה.
אך באטומי ברזל, קובלט, ניקל ועוד כמה חומרים אחרים יש אלקטרונים ללא בני זוג, ללא גורם המדכא את השדה המגנטי שלהם. אלקטרונים בודדים כאלה גם הופכים את האטום עצמו למגנט.
 

לכל מגנט יש שני קטבים, הנקראים צפון ודרום (איור 1)

אם אתם מחזיקים שני מגנטים יחד כך שקטבים דומים יהיו קרובים (צפון-צפון או דרום-דרום), הם יידחו זה את זה, אך אם אתם מחזיקים  מגנטים שקטבים שונים יהיו קרובים (צפון-דרום), המגנטים ייצמדו זה לזה.
כוח משיכה ודחייה קורה כאשר שדות המגנטים השונים קרובים מספיק כדי שהכוחות שלהם משפיעים זה על זה – נצמדים או נדחים.
איור 1: קטבי המגנט

כדור הארץ הוא מגנט!

נכון – גם לכדור הארץ יש שדה מגנטי עם קטבים, אשר רחוקים מעט מהקטבים הגיאוגרפיים, "האמיתיים" של כדור הארץ. בואו נדבר על זה קצת:

איור 2: קווי שדה מגנטי של כדור הארץ ושל מגנט רגיל

המצפן והקטבים האמיתיים של כדור הארץ

את כדור הארץ מקיפים קווים של שדה מגנטי (איור 2) קווי השדה המגנטי של כדור הארץ הם שגורמים למחט שבמצפן לנוע. גוף המצפן עשוי מחומרים שאינם מגנטיים, כך שהמחט, שהיא מגנט בעל קטבי צפון ודרום, יכולה 'להרגיש' את הקווים הללו ולהתייצב לאורכם, כלומר הקוטב הדרומי של המחט פונה לקוטב הצפוני של כדור הארץ. 

המילה מצפן מקורה כמובן במילה צפון אבל מה לגבי החצי הדרומי של כדור הארץ? מחצית החץ המכוון לקוטב הקרוב צבוע בדרך כלל באדום, והחצי השני בכחול. יש צורך לצבוע חיצים באופן שונה עבור כל חצי כדור על מנת שהחץ האדום יצביע על הקוטב הקרוב יותר.

אז מדוע יש לכדור הארץ יש שדה מגנטי?בל למעשה, זה קצת יותר מסובך מזה

אם חשבתם שיש כנראה גוש ברזל גדול במרכז הפלנטה, אתם צודקים. אבל זו תמונה מאוד לא שלמה.
אנו זוכרים שבשלושת אלפים קילומטר מתחת לפני האדמה מתחילה ליבת כדור הארץ. בגודלה, ניתן להשוות אותה למאדים, אך למעשה, הליבה מורכבת משני חלקים – גרעין נוזלי חיצוני וליבה פנימית מוצקה. הליבה הפנימית היא באמת גוש של ברזל טהור, אך תכונותיו המגנטיות כשלעצמן אינן מספיקות כדי לספק את שדה מגנטי חזק ונייד כמו שיש לכדור הארץ.
השחקן הראשי כאן הוא החלק החיצוני והנוזלי של הליבה, שמורכב הם הוא בעיקר מברזל. בגלל סיבוב כדור הארץ, החומר שם נמצא בתנועה מתמדת – הוא מסתובב סביב הליבה הפנימית. ומכיוון שמדובר בנוזל הוא מסתובב מהירויות שונות: ככל שהחומר קרוב יותר למרכז כדור הארץ, כך הוא נע מהר יותר.
זוכרים שבתחילת המאמר הדגשנו ששדות מגנטיים הם תמיד המקום בו האלקטרונים נעים? זה חשוב מאוד גם לתהליכים שבליבת כדור הארץ, מכיוון שברזל נוזלי משמש כמוליך מצוין – זו סביבה מעולה לתנועת אלקטרונים.
נניח שבתהליך היווצרותו היה לכדור הארץ שדה מגנטי חלש מאוד רק מכיוון שיש ברזל בתוך הליבה. הליבה המוצקה החלה להתקרר בהדרגה, וזרמי חומר חם החלו לעלות מהליבה כלפי מעלה, לעבר המעטפת. ומלמעלה, מהמעטפת עד ליבה, החלו לרדת זרמי חומר קריר יותר. בדיוק כמו באטמוספירה, שבה אוויר חם תמיד נוטה כלפי מעלה, מכיוון שהוא פחות צפוף, ואוויר קר, כשהוא כבד יותר, נע כלפי מטה.
אבל כדור הארץ מסתובב – וכך גם הליבה הנוזלית, ועוד במהירויות שונות. לכן, זרמים אלה מסתחררים גם סביב עצמם, כלומר יש תנועה נוספת.
כתוצאה מכל התנועה הזו, אטומי ברזל 'מתחככים' כל הזמן זה בזה ומחליפים אלקטרונים. וככל שהאלקטרונים נעים יותר, כך נולדים יותר שדות מגנטיים חדשים, שיכולים לחזק זה את זה.
איור 3: לא קל להראות מה קורה לקווי השדה המגנטי בליבת כדור הארץ בסוף מקבלים משהו שנראה כמו ספגטי

שטף החומר בגרעין הנוזלי מייצר באופן עצמאי יותר ויותר שדות מגנטיים, שגורמים לאלקטרונים הסמוכים לנוע, והם מייצרים שדות מגנטיים אחרים, אשר מניעים עוד יותר אלקטרונים. .. וכן הלאה, וכן הלאה. 

כתוצאה מכך השדה המגנטי עולה באופן ספונטני למקסימום האפשרי במה שמכונה "אפקט דינמו".

חיים על מגנט

זה, כמובן, תיאור פשטני למדי. אפילו אלברט איינשטיין בתחילה סירב להאמין שיש כאוס כזה במרכז כדור הארץ. אבל התגליות של המאה ה -20 מצביעות על כך שאנחנו באמת צריכים להודות לאפקט הדינמו, שהחל באופן ספונטני לפני מיליארדי שנים, על שיצר שדה מגנטי כה חזק.

מדוע עלינו להיות אסירי תודה?

העובדה היא שהשדה המגנטי מגן על החיים בכדור הארץ מפני החלקיקים המסוכנים ביותר מהחלל, ובפרט מפני החלק המזיק ביותר של קרינת השמש.
חלקיקים כאלה, שנכנסים לקווי השדה המגנטי שלנו, נאלצים לנוע בקווים שלו – כלומר לסטות ממסלולם לעבר כדור הארץ ולחלוף בצידו (איור 4). 
השדה המגנטי של כדור גם מחזיק את האטמוספרה שלנו על כל שכבותיה האטמוספרה מסננת את קרינת השמש ומאפשרת חיים.  אם שדה כדור הארץ היה חלש יותר, הקרינה לא רק הייתה הורגת את אבותינו הקדומים – החיים על פני כדור הארץ כלל לא היו אפשריים.
איור 4: קוי השדה המגנטי מגינים על כדור הארץ מפגיעות מהחלל החיצון

לא כל כוכבי הלכת כל כך ברי מזל – על מאדים, כנראה שאפקט הדינמו פסק מזמן. ללא אפקט הדינמו, אין למאדים שדה מגנטי חזק. כתוצאה מכך, קרינת השמש "מעיפה" את האטמוספרה של המאדים לחלל מזה מיליארדי שנים, ופני השטח שלו נראים כמו מדבר אחרי מלחמה גרעינית (תמונה 5).

תמונה 5: פני המאדים
 
 

יחד עם זאת

למבנה השדה המגנטי של כדור הארץ יש גם השלכות  – בשל הניידות הגבוהה של הליבה הנוזלית, גם השדה המגנטי נייד ומשתנה. נוצרות חריגות מגנטיות – כלומר מקומות עם שדה מגנטי חלש או חזק יותר. כיום למשל, הקוטב המגנטי הצפוני של כדור הארץ נע בהדרגה לעבר סיביר (אגב: במהירות של 40 ק"מ לשנה). 

וגם: בעבר חלו לפחות 183 שינויים של קטבים מגנטיים – כאשר הצפון המגנטי הפך באופן ספונטני לדרום ולהיפך !!! 

וגם: איך הדבר קשור לנדידת בעלי חיים באוויר, בים וביבשה?

על כל אלה ועוד – במאמרים הבאים.

קרדיט:  Windy.App

פוסטים נוספים:

הוריקן ים תיכוני

ההוריקן הים תיכוני הינו תופעה דמוי סופה טרופית המתרחשת בים התיכון. (באנגלית Medicane שילוב של המילים Mediterranean (הים התיכון) ו-Hurricane (הוריקן).

קרא עוד »
סדנת צילום

מדד CAPE

באתרי חיזוי מזג אוויר קיים מדד חיזוי מעניין. מדד המאפשר לחזות פוטנציאל היווצרות, התפתחות ותנועה של סערה. כשייטים, כדאי שנדע להשתמש בו.

קרא עוד »

אל ניניו

אל ניניו – תופעה אקלימית המתרחשת אחת לכמה שנים, של עלייה בטמפרטורת מי האוקיינוס השקט ממערב לפרו ואקוודור בדרום אמריקה לפרק זמן של כמה חודשים.

קרא עוד »

למה השמיים כחולים

כל הילדים שואלים את השאלה הזו ואז הם הופכים למבוגרים ו … ממשיכים לשאול את אותה שאלה. האם השמיים באמת כחולים? ומה צבע השמש? ולמה השקיעה אדומה? היום נענה בצורה ברורה.

קרא עוד »

זרמי הסילון

שאלתם פעם את עצמכם מדוע טיסה מישראל מערבה, אורכת יותר זמן מאשר טיסה מאותו יעד בחזרה לישראל? טיסה מישראל לארה"ב, למשל, לוקחת כשעה ואף יותר מאשר טיסה מארה"ב לישראל למרות שהמרחק כמובן זהה. הסיבה המשמעותית ביותר לתופעה היא סוג מיוחד של רוחות רום הנקראות – זרמי הסילון.

קרא עוד »

חיזוי לחץ ברומטרי לצורך חיזוי מז"א לשייטים

בימינו תחזית מזג האוויר כוללת מודלים מורכבים שלוקחים בחשבון פרמטרים רבים, החל מטמפרטורת האוויר וכלה באופי הגיאולוגי של פני הארץ.
אך כאשר אנשים התחילו לחזות את מזג האוויר לראשונה, הם הסתמכו על פרמטר אחד בלבד. הפרמטר הזה היה לחץ האוויר או הלחץ הברומטרי.
כדי להבין באמת את מזג האוויר, חשוב להבין גם את מושג לחץ האוויר. אז בלי לחץ – בואו נבין את זה.

קרא עוד »

צונאמי

בכל מאתיים שנים בממוצע פוגע צונאמי בחופי ישראל, אבל התראה על צונאמי מתקבלת בישראל אחת לשלושה חודשים בממוצע, בעיקר בעקבות רעידות אדמה במזרח הים התיכון והלבנט. הסכנה קיימת, אבל בואו נבין מה זה בעצם צונאמי, מה המשמעות של פגיעה שלו וכיצד להתגונן.

קרא עוד »

עגינה ים תיכונית – גישת ירכתיים

ככלל, עגינה ים תיכונית היא בדרך כלל עם ירכתיים לרציף כדי להקל על הירידה לחוף. אבל כשאינכם בטוחים לגבי עומק המים בסמוך לרציף, כדאי לנקוט בגישת חרטום אשר תשאיר את ההגה והמדחף שלכם במים עמוקים ובטוחים יותר. גישת צד ניתן למצוא בדרך כלל רק בתחנת תדלוק או ברציף ההמתנה. אז בואו נדבר על גישת ירכתיים בעגינה ים-תיכונית.

קרא עוד »

AIS

אנחנו שומעים, קוראים ומשתמשים ב- AIS, אבל כמה אנחנו יודעים?
ערכתי עבורכם את המדריך הבא בניסיון לענות על כמה שיותר שאלות לגבי AIS.

קרא עוד »

מעמדם המשפטי של האזורים הימיים בישראל

כשייטים, אנחנו משתמשים לא אחת במושגים כגון: מימי חופין, מים טריטוריאליים וכדומה, ולא תמיד יודעים מה במדוייק מבטאים מושגים אלה.
ביקשנו מעו"ד ברק בנדיקט לעשות סדר ולהבהיר. זה חשוב וגם מעניין.

קרא עוד »

טורנדו

סופות טורנדו הן אחד מתנאי מזג האוויר הדרמטיים והאלימים ביותר על פני כדור הארץ.
מהו הטורנדו לסוגיו השונים? כיצד הוא נוצר? היכן הוא מסוכן?

קרא עוד »

ללא שליטה

אירועים חמורים שהתרחשו לאחרונה במפרץ עומאן הדגישו את חשיבות קיום נהלי השייט הבינלאומיים.

קרא עוד »
משיט 30

זרם הגולף

ישנן תופעות טבע אשר פשוטו כמשמעו מאפשרות לחיים להתקיים באזורים שונים בעולם. בין החשובות שבהן הוא זרם הגולף. בואו נבין על מה ולמה.

קרא עוד »

השדה המגנטי של כדור הארץ

כשייטים אנחנו משתמשים במצפן מגנטי מעשה יום-יום. אנחנו סומכים על המצפן שיראה לנו באופן אמין את הצפון המגנטי של כדור הארץ. אבל איך זה בעצם קורה? בואו נלמד איך מגנטים עובדים. ולמה לחיות על מגנט בגודל של כוכב לכת זה דבר טוב. זה טיפה מורכב… מבטיח לפשט.

קרא עוד »

סופות פתע

Squall, או רוחות פתע הן תופעה הנמשכת מספר דקות בלבד אך עלולה לגרום להרס רב.

קרא עוד »

סופות אבק

סופת אבק מתרחשת כאשר רוח חזקה (יותר מ -36 קמ"ש) גורמת לכמות אדירה (מיליוני טונות) של אבק לעלות לאטמוספרה. אבק זה עשוי להיות מוסע למרחק אלפי קילומטרים!

קרא עוד »

כוח קוריוליס

לכוח קוריוליס (Coriolis force) השפעה עצומה על מזג האוויר. זה הכוח שמסתובב ציקלונים ואנטיציקלונים, והוא זה שמשפיע על כיוון רוחות הסחר וזרמי הים.

קרא עוד »

אודות יער ארז

RYA Yacht Master, מדריך לכלל מקצועות השייט. מרכז קורס Yacht Master ב-Sea-Gal. בוגר תואר ראשון בגיאוגרפיה היסטורית ותואר שני במינהל עסקים. מוסמך בהדרכה ובהנחיית קבוצות.